Stále více řidičů přemýšlí nad tím, že si pořídí autokameru. Také ostatně velké množství z nás už autokameru dlouhou dobu vlastní. Zejména pokud jezdíte často, může se stát autokamera nedocenitelným pomocníkem, protože záznam může říci mnohé třeba o viníkovi nehody. Takový záznam se potom může ukázat opravdu jako klíčový. V dnešní době je opravdu hustý provoz na silnicích, a tak nikdo si nemůže být jist, že se nestane někdy účastníkem dopravní nehody, a právě proto je dobré mít v autě kameru. V našem článku se podíváme na to, jak přistoupit k výběru autokamery, a co je při výběru vlastně nejdůležitější.
Zvolte si vhodný typ autokamery
Na trhu najdete několik typů autokamer, které si můžete nainstalovat do svého vozu. Záleží především na tom, jaké záběry chcete mít, jaké části chcete snímat, zda pouze jízdu vpřed, případně třeba také situaci za vámi. Na výběr máte:
- Klasickou autokameru
- Duální autokameru
- Externí autokameru
Úplně nejběžnější jsou samozřejmě klasické autokamery, které vozí drtivá většina řidičů. Je to kamera, kterou umístíte na přední sklo, většinou do horní části, případně na palubní desku. Taková autokamera je určena výhradně ke snímání situace před vozidlem a jiný pohled vám neposkytne.
Na trhu existují také duální autokamery, které se umisťují úplně stejně, jako v případě klasické autokamery. Dokáží ale snímat nejen situaci před vozidlem, ale také co se děje uvnitř vozu.
Nakonec tady máme externí autokamery, které už si instaluje spíše méně řidičů. Kromě klasického modulu v přední části vozu zde jsou totiž další přídavné moduly, které se umístí k zadnímu oknu a snímají dění za vozidlem, případně je pak můžete použít i jako couvací kameru.
Zaměřte se na úhel záběru
Jedním z nejdůležitějších parametrů každé autokamery je úhel záběru, který podává informaci o tom, kolik toho dokáže kamera snímat. Ideální je úhel záběru ke 150°, ale může být klidně i vyšší, kdy vám kamera dokáže poskytnout ve svém záběru více informací. Můžete tak mít přehled o situaci, která se děje na úplném kraji obrazu.
Na druhou stranu si dávejte pozor na to, že autokamery, které mají až příliš velký úhel záběru, mohou obraz nadměrně deformovat, což se pak projevuje takzvaným efektem rybího oka. Tento efekt se nejvíce projevuje u okraje obrazu, kde je potom i horší kvalita záznamu.
Roli hraje také použitý snímač a rozlišení
Určitě byste si měli při výběru autokamery všímat také schopností optiky, a to konkrétně použitého snímače a jeho rozlišení. Většina autokamer v dnešní době používá snímač typu CMOS, což vám samo o sobě ale mnoho neřekne. Důležité je, aby tento snímač dokázal zajistit:
- Dobrou světelnost
- Co nejméně šumu
Dobrá světelnost je důležitá zejména za zhoršených světelných podmínek. Snímače, které mají dobrou světelnost, nebudou mít za horších světelných podmínek tolik šumu, jako snímače s horší světelností. Dobré světelnosti se dosahuje tak, že má snímač dostatečnou velikost. To je problém hlavně u levnějších kamer, které často mají malé snímače, protože výrobce šetřil. Vhodná velikost snímače je od 1/4 palce nahoru.
Roli hraje určitě také rozlišení, ale pokud nemá snímač dostatečné kvality na vyšší rozlišení, může paradoxně autokamera s vyšším rozlišením produkovat v obraze více šumu a obraz tak může mít hlavně za horších světelných podmínek i nižší kvalitu, než u kamery s nižším rozlišením. Technické parametry zkrátka musí být vhodně vyvážené, jinými slovy údaj o rozlišení není všechno. Vyššímu rozlišení musí být přizpůsobena zejména citlivost snímače, přičemž na snímač o velikosti 1/4 palce je odpovídající rozlišení zhruba 2 MPx, u snímače velkého 1/3 palce to pak může být třeba i 5 MPx. Nenechte se proto zmást marketingovými údaji výrobců, kteří slibují na obalu vysoké rozlišení, a hledejte v parametrech souvislosti. Jedině tak totiž koupíte kameru s kvalitním obrazem.
Dostatečná kapacita úložiště
Nezapomeňte si vybrat také autokameru, která umožní vložit dostatečně velkou Micro SD kartu. To je právě nejčastější typ úložiště, které autokamery používají. Pamatujte také na to, že v čím vyšším rozlišení budete pořizovat záznam, tím více místa vám na paměťové kartě zabere. Například na paměťovou kartu o kapacitě 16 GB se dá zaznamenat zhruba okolo 3 hodin Full HD záznamu.
Nezapomeňte na funkce
Zajímat vás mohou také funkce autokamery, kterými kamera disponuje. Jaké má kamera funkce, to je do značné míry ovlivněno už pořizovací cenou. Lepší kamery toho samozřejmě nabídnou více. Mezi typické funkce patří:
- Gravitační senzor
- Zamknutí videa
- Časová smyčka
- GPS
- Detekce radarů
Gravitační senzor slouží k detekci nárazu, což souvisí také s funkcí zamknutí videa, kdy při nárazu autokamera uzamkne právě nahrávaný časový úsek, aby nemohl být omylem přemazán. Časová smyčka zase slouží k opakovanému přemazávání záznamu po určité době, aby se vám nezaplnila karta. Vybavenější kamery nabídnout také GPS, případně jsou kombinovány s detekcí radarů.
Správný model vám pomohou vybrat recenze
Abyste získali opravdu komplexní přehled o aktuální nabídce na trhu a informace o konkrétních modelech, je dobré se zaměřit na nezávislé recenze. Také zde zjistíte podrobné informace o výběru autokamery. V našem článku jsme rozhodně nezmínili všechny aspekty výběru, zaměřili jsme se pouze na to nejdůležitější. Autokamery recenze vám však v tomto ohledu nabídnou nepochybně více. Pokud se zaměříte na samotný proces výběru autokamery, koupíte si tak model, se kterým budete opravdu dlouhodobě spokojeni.
Doporučujeme se zaměřit také na uživatelské recenze, které vám mohou mnohé prozradit o konkrétních modelech autokamer při praktickém používání uživateli. Tyto uživatelské recenze nejčastěji najdete na srovnávačích cen. Nezapomeňte autokameru z auta, vyndat pokaždé, když parkujete mimo garáž, aby nedošlo k vykradení auta.
Zpět na seznam článků