Ve srovnání s jinými komoditami cena historických aut stále roste, proto se nekupují vždy jen pro radost a zážitek z jízdy či opravování. Jedním z důvodů je výhodná investice při dalším prodeji. Pokud právě uvažujete, že si čtyřkolového staříka koupíte, máme pro vás několik tipů, které se vám určitě budou hodit.
Veterán se jako investice vyplatí z úplně jednoduchého důvodu - pokud mu po koupi věnujete skutečně dostatečnou pozornost a péči, oplatí vám to svojí každoročně stoupající cenou. Když se ho pak rozhodnete prodat, určitě vyděláte. Pokud jsou totiž veteráni funkční a v dokonalém stavu, získáte za ně nemalé peníze.
Chystáte sa investovat do veterána? Tak na toto si při koupi dejte pozor.
Kdy se ze starého auta stává veterán?
Ještě dříve, než staré auto koupíte, měli byste vědět, jestli to opravdu je veterán. Vozidlo by totiž mělo být vyrobeno nejméně třicet let dozadu. Obecně ale platí, že čím je starší, tím lépe.
Né každý veterán je dobrou investicí
Né každé auto se však vyplatí kupovat s investičním záměrem. Proto si před koupí dobře rozmyslete, zda jej chcete jako investici nebo pro potěšení či zábavu. Pokud máte první úmysl, měli byste se od daného modelu trochu oprostit.
Začínající investoři totiž často sáhnou po autě, ve kterém například jezdili jako malé děti spolu s rodiči. V takovém případě se může stát, že místo výdělku proděláte. Proto do nákupu zapojte zejména racionální uvažování a sáhněte po ověřených značkách.
Poznejte stav vozidla
Nejen při koupi veterána, ale i při koupi jakéhokoliv auta, je důležité, dobře znát jeho stav. Ať už si vybíráte jakýkoliv model, nejprve si zjistěte, v jakých cenách se takové auta pohybují. Jen tak se vyhnete tomu, že byste mohli zaplatit přemrštěnou cenu.
Samozřejmostí by mělo být, že prodejce uvádí, zda s automobilem můžete jet rovnou na cestu, nebo je určeno spíše na renovaci. Tomu by měl odpovídat jeho stav i cena. Pokud jde o druhý případ, měli byste počítat s tím, že do něj vložíte ještě další finance.
Papírování je povinnost
Nenechte, aby vás nadšení z koupi veterána přimělo zapomenout na doklady a další podstatné náležitosti. Ve většině případů jsou velmi oblíbené zahraniční vozidla, a proto je důležité zaměřit svou pozornost na to, zda má veterán potřebné doklady, a zda je odbaveno.
Historické auto musíte zaregistrovat, což také není zdarma. Nejdříve oslovte některý z klubů historických vozidel, který vozidlo zkontroluje, posoudí jeho stav a nakonec, pokud je vše v pořádku, vydá protokol.
Pak tento protokol přinesete na příslušný úřad, kde vám historické vozidlo zaregistrují, vydají průkaz historického vozidla a osvědčení o registraci vozidla. Veteránům se také přidělují speciální registrační značky.
Běžné náklady a povinnosti
S veterány se sice obvykle jezdí jen při speciálních příležitostech, ale i přesto vyžadují pravidelnou péči. I historické auto, které většinu času tráví v garáži, potřebuje údržbu. Během občasných jízd se může něco poškodit či rozbít, proto se připravte alespoň na minimální servis.
V první řadě je potřeba najít pro něj vhodné místo. Veterán přece nepatří na ulici, kde se na něm mohou vyřádit povětrnostní podmínky. Jeho místo je tedy určitě v garáži. Jestliže pro něj nemáte dostatek prostoru doma, existují například i garáže určené přímo pro veterány.
I staré auto si žádá nový olej
Bez ohledu na to, jak jezdíte a kolik najezdíte, součástí údržby veterána je pravidelná výměna oleje. V podstatě platí, že pokud neujel více než 5000 km během roku, tak motorový olej měňte po každé veteránské sezóně. V případě, že s ním najezdíte více kilometrů, učiňte tak dříve.
Výběr druhu oleje závisí na tom, kolik chcete do veterána investovat. Můžete si vybrat některý z běžných olejů nebo zvolit motorové oleje vhodné přímo pro veterány.



Zpět na seznam článků